Krajobraz po ….

Rytel to malowniczo położona nad Brdą i Wielkim Kanałem Brdy wieś w gminie Czersk w województwie pomorskim przy trasie nr 22. Liczy obecnie około 2000 mieszkańców.

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku przez miejscowość przetoczyła się nawałnica o sile huraganu. Gwałtowne burze i trąby powietrzne doprowadziły do śmierci 5 osób, w tym dwie nastolatki, uczestniczki obozu harcerskiego w Suszku. Około 50 osób doznało różnego rodzaju obrażeń ciała. Tragedia dotknęła mieszkańców Rytel, Lotyń, Sternowo, Zapory, Sępolno Krajeńskie czy Tuchola. W internecie można zobaczyć zdjęcia porównujące las w Suszkach przed i po wichurze.

Zdjęcie pozyskano z zasobów internetu.

W sołectwie Rytel zniszczonych zostało ok. 100 domów a powalone drzewa znajdowały się na obszarze ok. 9 tys. ha lasu. Spowodowało to również spiętrzenie wody w Brdzie, czego wtórnym zagrożeniem mogło być zalanie domostw i upraw usytuowanych przy Brdzie. Najgwałtowniejsza burza przeszła w godzinach popołudniowo - wieczornych i w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz Warmię. Prędkość wiatru w porywach osiągnęła 120 km/h, a punktowo przekraczała nawet 150 km/h. Największe straty materialne odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Ogółem oszacowane straty w zniszczonych budynkach to ponad 250 milionów złotych. Ogólna wielkość strat w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła ok. 200 mln zł, woj. wielkopolskim – 38 mln zł, a pomorskim – 27 mln zł. W całej Polsce zniszczonych zostało 72 tys. ha upraw. Ostateczne straty w woj. pomorskim oszacowano na 2,7 mld zł. Do listopada 2017 tylko w woj. kujawsko-pomorskim na wypłatę pomocy finansowej dla poszkodowanych gminy otrzymały 54 mln zł. W czerwcu 2018 Komisja Europejska przyznała 12,2 mln euro na likwidację skutków nawałnicy w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim.

Jak dziś wygląda las po przejściu nawałnicy. Wyjeżdżając z sołectwa Rytel w kierunku miejscowości Chojnice trasą nr 22, dojeżdżamy do miejsca przejścia nawałnicy. Widok zapiera dech w piersiach. Pozostałość po tragedii to pojedyncze drzewa oraz sterty korzeni i trocin.

Około dwóch kilometrów za sołectwem Rytel w kierunku zachodnim, przy drodze, która jeszcze niedawno przecinała piękny las, wybudowano taras widokowy, z którego można zobaczyć ogrom zniszczeń.

Od czasu do czasu przejeżdża ciężarówka z odzyskanym drzewem.

Skutki nawałnicy i zakres prac wykonywanych przez leśników można zobaczyć z przewyższenia terenu, na którym usytuowano wieżę widokową.

26 kwietnia br. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką dołączył do harcerzy, studentów, strażaków i wolontariuszy sadzących nowy las. W nadleśnictwie zaplanowano posadzenie 300 tys. drzew.

Niestety są i smutne wieści z tego rejonu. Sołtys Rytla Pan Łukasz Ossowski, który po nawałnicy zebrał mieszkańców do neutralizacji skutków tragedii, którego media określiły tytułem „najsłynniejszego sołtysa”, podał się wraz z całą radą sołecką do dymisji. Jego sympatycy stwierdzają - "W Polsce można poradzić sobie ze skutkami żywiołu, ale strasznie trudno wygrać z ludzką podłością".

Polskie piekiełko, w którym najczęściej i najgłośniej głos zabierają osoby zawistne, które na niczym się nie znają, ale wypowiadają się na każdy temat.

Ps. Filmy z pobytu w sołectwie Rytel znajdą Państwo w zakładce „Okiem fotoamatora”.

Autor tekstu i zdjęć – Fr. Krynojewski