COP24 – Katowice

COP24 – Katowice

Szczyt klimatyczny COP24 zakończony.

W nocy z soboty na niedzielę (15-16 grudnia 2018 roku) w Katowicach, prezydent COP24 (24 Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu) Michał Kurtyka zamknął szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Szczyt rozpoczął się 2 grudnia a wzięli w nim udział przedstawiciele prawie 200 krajów. Władze Katowic potwierdziły, że wraz z dziennikarzami w szczycie, który trwał prawie dwa tygodnie w sumie uczestniczyło około 21,5 tys. osób.

Katowice to stosunkowo młode miasto ale i jedno z najbardziej rozwiniętych gospodarczo ośrodków w naszym kraju. Znakiem rozpoznawczym miasta jest hala widowiskowo-sportowa „Spodek”, znana szczególnie z turniejów piłki siatkowej na całym świecie. Ma dwa oblicza. Pierwsze jest związane historycznie z wydobyciem węgla. Jego wizytówką jest uznane za Pomnik Historii osiedle Nikiszowiec.

Osiedle tzw. familoków – budynków mieszkalnych swe powstanie datuje na początek XX wieku. Osiedle zaprojektowali Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga również twórcy zabudowy Giszowca.

Podczas powstań śląskich w Nikiszowcu toczyły się zacięte walki o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. O tych wydarzeniach opowiada film Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej”.

Nikiszowiec znalazł się w granicach II Rzeczpospolitej w czerwcu 1922 roku.

W wyniku inwazji wojsk hitlerowskich na Polskę, 4 września 1939 roku, Nikiszowiec znalazł się pod okupacją niemiecką. Został wyzwolony spod okupacji 27 stycznia 1945 r.

Obecnie osiedle jest atrakcją turystyczną miasta i województwa. To tu w dalszym ciągu przestrzega się tradycji śląskich tj. skład tradycyjnego obiadu złożonego z rosołu z makaronem, rolady wołowej, śląskich klusek i modrej kapusty.

W 2008 roku obchodzono 100-lecie powstania osiedla a 14 stycznia 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski wpisał osiedle na listę Pomników historii.

Dzisiejsze Katowice to symbol nowoczesności. Rewitalizacja terenów pokopalnianych pozwoliła na utworzenie tzw. Strefy Kultury.

Nowe siedziby m.in. Muzeum Śląskiego, NOSPR-u i Międzynarodowego Centrum Kongresowego usytuowanego obok słynnego „Spodka” budują prestiż, przyciągają mieszkańców, turystów oraz organizatorów różnych przedsięwzięć. To właśnie tu obradowali uczestnicy COP24.

Dziś Katowice to wizytówka rozwijającego się błyskawicznie kraju. Dzięki trafnym decyzjom władz samorządowych, dzisiejsze Katowice dotychczas kojarzone jako bastion górnictwa i przemysłu ciężkiego dążą do bycia liderem innowacji i nowych technologii.

Dzięki podejmowanym działaniom wyraźnie poprawia się jakość powietrza w mieście, stan środowiska naturalnego, to z kolei polepsza jakość życia mieszkańców. Katowice od 2017 roku są stolicą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zamieszkałej przez ponad 2 mln ludzi. Skupia ona 41 gmin i miast.

To właśnie tu ONZ postanowiła zorganizować swój 24 Szczyt Klimatyczny. Przedstawiciele wielu krajów gratulowali polskiej prezydencji prowadzenia negocjacji i przyczynienia się do przyjęcia tzw. „pakietu katowickiego”. W trakcie sesji plenarnej COP24 przyjęto dokument końcowy konferencji, czyli „mapę drogową’ realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.

Franciszek R. Krynojewski
Zdjęcia – autor artykułu

Wróć

Fundacja Ochrona Polskich Lasów
83-333 Garcz, ul. Widokowa 2

Nr konta: Bank BOŚ 60 1540 1098 2059 0001 7519 0001